Dzień Papieski w krzeszowskiej Bazylice

„Promieniowanie ojcostwa” – to hasło tegorocznego XVIII Dnia Papieskiego, który w niedzielę 14 października obchodzony był w całej Polsce.

W Diecezji Legnickiej Centralne obchody Dnia Papieskiego odbyły się w Bazylice Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Tam, w samo południe, uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. - Św Jan Paweł II poświęcał swoją uwagę ludziom młodym. Tu, w szczególny sposób widać to jego promieniowanie ojcostwa – mówił Ksiądz Biskup. Kiedy ogląda się albumy ze zdjęciami ze światowych dni młodzieży czy ze spotkań w innych miejscach z grupami ludzi młodych widać Jego zatroskanie. Jak pragnie dobra ludzi młodych. Ojciec Święty przypominał młodzieży, aby byli gotowi iść za trudnymi wskazaniami ewangelii. To właśnie ojcowska postawa kazała mu to powiedzieć żeby realizowali wysokie cele, aby dążyli do doskonałości. Ojciec Święty wiedział jednocześnie, że ludzie młodzi nie tylko maja sobie stawiać wymagania, ale żeby spełnić dobrze swoje zadania, muszą się pilnie uczyć i zdobywać mądrość – mówił bp Cichy.
W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Krzeszowa, nauczyciele, katecheci, studenci oraz przedstawiciele szkół im. Jana Pawła II i placówek noszących imię św. Jadwigi Śląskiej, którzy przyjechali z terenu całej diecezji, a także stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.
W tym roku Dzień Papieski ma szczególny charakter. Jest to, bowiem rok okrągłych rocznic. W bieżącym roku przeżywamy 60. rocznicę święceń biskupich Karola Wojtyły, 40. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową, a także setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
W nawiązaniu do obchodzonych rocznic, po Mszy św. odbył się występ artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku, zatytułowany "Ojczyzna - kraina, która się w sercu zaczyna".
Jak zawsze w tym dniu Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia zbiera pieniądze dla młodych zdolnych ludzi by wspierać ich talenty.  W Diecezji Legnickiej z tej formy pomocy korzysta 40 uczniów. Są to gimnazjaliści, licealiści oraz studenci, którzy kształcą się na uczelniach w całej Polsce. Warto pamiętać, ze Dzień papieski to nie tylko zbieranie środków aby kształcić młodzież, ale przede wszystkim przypomnienie nauczania papieskiego, które jest ponadczasowe i niezmienne.
Tekst i foto: Monika Łukaszów