NIEDZIELA legnicka

legnica

Dzień jubileuszy w Brenniku
Niedziela 1 lipca na długo pozostanie w pamięci wiernych z parafii pw. Objawienia Pańskiego w Brenniku. Był to, bowiem dzień kilku jubileuszy, jakie parafianie w tym dniu świętowali.
 
Historia
Brennik to niewielka miejscowość k. Złotoryi. To tutaj znajduje się siedziba parafii i kościół pw. Objawienia Pańskiego, gdzie proboszczem od 25 lat jest ks. Tadeusz Tymków. Parafia ta, specjalnym dekretem biskupa wrocławskiego, została erygowana w 1258 r. Sama miejscowość w źródłach historycznych jest już wymieniana w 1217 r. Przed II wojną światową Brennik liczył 350 mieszkańców. Działała tu dwuklasowa szkoła katolicka, był też katolicki kościół pw. Objawienia Pańskiego. Źródła wymieniają go już w 1298 r. Prawdopodobnie był to mały, drewniany obiekt. Nową świątynię konsekrowano w 1810 r. Ostatnią, generalną przebudowę przeprowadzono w latach 20. XIX w. Obok świątyni w Brenniku, w parafii jest jeszcze kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubiatowie, oraz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Strupicach. Dziś wszystkie 3 kościoły imponują swoim wyglądem, bowiem w każdym z nich w ostatnich latach przeprowadzono gruntowne remonty. Cieszą oko i stanowią wyjątkowe zabytki w tej części regionu. Parafia liczy 1947 mieszkańców zamieszkujących 9 wiosek: Brennik, Ernestynów, Gierałtowiec, Goślinów, Kwiatów, Lubiatów, Podolany, Pyskowice i Strupice. Jak mówi proboszcz parafii – Brennik to niewielka wspólnota parafialna, ale prężnie działa. Jest ofiarna i oddana Kościołowi i Bogu. Wierni tej parafii to zazwyczaj rolnicy, którzy pracują na małych gospodarstwach rolnych. Są osoby bezrobotne, które utrzymują się z zasiłków socjalnych, ale są również osoby z tego terenu, które pracują w różnych firmach w Legnicy, Złotoryi i Chojnowie. 

Jubileusze
Właśnie w niedzielę, 1 lipca, wspólnota tej parafii obchodziła swoje jubileusze. Można powiedzieć, że potrójne, a nawet poczwórne. Mija bowiem 720 lat od ustanowienia parafii. Kolejne, to jubileusze miejscowego proboszcza ks. Tadeusza Tymkowa, obchodzącego 25. lecie swojego probostwa w tej parafii i 35 lecie kapłaństwa. Pochodzący z Michałowic k. Brzegu, ks. Tadeusz został wyświęcony we wrocławskim kościele pw. Św. Krzyża przez kard. Henryka Gulbinowicza. Jako wikariusz pracował m.in. w Strzegomiu i Jaworzynie, a 28 czerwca 1993 r. jako proboszcz objął parafię w Brenniku. Jest dziesiątym już proboszczem miejscowej wspólnoty w powojennej jej historii.
Jubileuszowej Mszy św., dziękczynno-błagalnej, sprawowanej w samo południe przewodniczył Ksiądz Jubilat. Wraz z nim modlili się przedstawiciele poszczególnych wsi należących do parafii z sołtysami tych miejscowości na czele, znajomi, przyjaciele oraz rodzina.
- Dziękując Panu Bogu za to, że pozwolił mi doczekać tych jubileuszy dziękuję także wam, ludziom tutaj mieszkającym, że mogę wśród was żyć i realizować moje powielanie kapłańskie – mówił ks. Tadeusz. Na zakończenie Eucharystii uhonorowano także p. Józefa Dudę, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojej posługi, jako kościelnego w tej świątyni. Ksiądz Proboszcz wręczył Jubilatowi wyróżnienie przyznane przez Biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego „Zasłużony dla Diecezji legnickiej”. - Kiedy przyszedłem do tej parafii lata temu, Pan już był, i po 25 latach mojej posługi tutaj Pan jest. Ciągle gotowy i ofiarny dla tej wspólnoty parafialnej. Dziękuję Panu nie tylko za tą wieloletnią posługę, jako kościelnego, ale także za świadectwo wiary Pana i całej Pana rodziny – mówił Ksiądz Proboszcz wręczając wyróżnienie. 
Po wspólnej modlitwie i życzeniach, które ks. Tadeuszowi złożyły poszczególne grupy działające w parafii, wszyscy zebrani w kościele przeszli do parafialnego ogrodu, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Były przemówienia, życzenia, no i dużo wspomnień. W powrocie do historii pomogła przygotowana wystawa zdjęć oraz kroniki parafialne, których na przestrzeni lat powstało już kilka. Wertowane kartki kronik, wzbudziły wiele wspomnień wśród starszych parafian, ale także wielkie zaciekawienie wśród młodych już mieszkańców tej parafii. Atrakcją była także przygotowana prezentacja multimedialna, która przedstawiała 25 lat pobytu ks. Tadeusza w tej parafii.
- Dzisiejsze święto udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu wielu parafian. To oni przez kilkanaście dni, nie szczędząc wysiłku i swojego czasu starali się wszystko zorganizować, aby dziś wyglądało to tak pięknie. Za co bardzo im dziękuję – mówi ks. Proboszcz.
Tekst i foto: Monika ŁukaszówNiedziela

 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image

 
 

Wyszukiwarka

Linki

 • image
 • image
 • image
 • image

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama