Dziękczynienie za plony w gminie Legnickie Pole

Gospodarzami tegorocznymi dożynek gminnych byli mieszkańcy Raczkowej. Na dzień wspólnego świętowania została wybrana sobota 15 września.
Przepiękna pogoda oraz rodzinna atmosfera ściągnęła do niewielkiej Raczkowej mieszkańców ze wszystkich 17 sołectw gminy Legnickie Pole, oraz wielu zaproszonych gości, którzy wraz z rolnikami świętowali zakończenie żniw.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną za dar tegorocznych plonów, której przewodniczył proboszcz sąsiedniej parafii ks. Dariusz Pudełko. Podczas Eucharystii zostały poświęcone wieńce żniwne, które reprezentowały aż 11 wsi należących do gminy.
Jak dało się zauważyć, były to prawdziwe dzieła sztuki i każdy, jak mówią ich twórcy, ma swój głębszy przekaz. Większość z nich nawiązywała do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Po Mszy św., zgodnie z dożynkowa tradycją, odbył się obrzęd „obśpiewania wieńców”, a następnie starości Maria i Czesław Lelito przekazali chleb wójtowi gminy panu Henrykowi Babuśce.
- Za nami kolejny rok pracy. Rolnicy mają za sobą trudne żniwa. Dotkliwa susza sprawiła, że tegoroczne zbiory nie są zadawalające, ale fakt, że dzisiaj się spotykamy świadczy, że mimo wszystko rolnicy potrafią i chcą dziękować Panu Bogu za to, co otrzymali i bawić się wspólnie – powiedział Henryk Babuśka, wójt gminy Legnickie Pole.
- Dzisiejsza uroczystości zamykamy koleiny okres ciężkich zmagań rolników naszej gminy o to, aby nam wszystkim nie zabrakło chleba. To wasza troska, cierpliwość i wysiłek każdego dnia, tak często są niedoceniane. Ja z tego miejsca chylę czoła za wasz trud, pot i zmęczenie – mówił dalej Pan Wójt.
Chleb został pokrojony i każdy mógł spróbować, jak smakuje chleb upieczony z ziarna z tegorocznego zboża.  Po części oficjalnej rozpoczęło się wielkie świętowanie. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zapewnili gościom wspaniała zabawę. Wśród straganów, kolorowych wstążek, lizaków i cukrowej waty przewijało się wiele osób. Zjechała się cała gmina, a najwięcej radości miały jak zawsze dzieci.
Warto wspomnieć, że organizatorami dożynek była Gmina Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz sołectwo Raczkowa.
Tekst i foto: Monika Łukaszów