Dziękczynienie za 60. lecie święceń prezbiteratu

W parafii Św. Trójcy w Legnicy, w niedzielę 17 czerwca br. swój jubileusz 60. lecia święceń prezbiteratu, obchodzili ks. prał. Władysław Jóźków wraz z ks. prał. Ryszardem Kukulskim. Obaj księża, pochodzą z tego samego rocznika święceń i przyjęli je 15 czerwca 1958 roku we Wrocławiu.

Msza św. została odprawiona w kościele parafialnym, w którym ks. Jóźków był wieloletnim proboszczem, a obecnie jest rezydentem. Ks. prał. Ryszard Kukulski, jest natomiast emerytowanym proboszczem parafii w Gromadce i mieszka w Diecezjalnym Domu księży Emerytów. ,

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył Jubilat ks. Władysław, w gronie 30 koncelebransów. Obecny był także biskup senior Stefan Cichy, prezbiterzy różnych godności i stopni kościelnych, którzy na przestrzeni tych lat współpracowali z nim, jako wikariusze, bądź, jako współpracownicy dekanalni.

Na wstępie Mszy św., odczytany został przez ks. Roberta Kristmana list od Biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego.

Dziękując wszystkim za przybycie, Ksiądz Jubilat powiedział m.in.: - Jubileusz to szczególna okazja by dziękować Bogu i ludziom, których Pan Bóg postawił na naszej drodze. By dziękować Bogu za życie, za powołanie, za dom rodzinny, przyjaciół i znajomych, ale i także za wszystkie smutne, deszczowe dni, o Panie dziękuję Ci.

Homilię wygłosił ks. Bogusław Wolański - proboszcz z Olszyny, który przez kilka lat pracował, jako wikariusz parafii Św. Trójcy. - Świętujemy dziś diamentowe gody, diamentowy jubileusz, 60 lat kapłaństwa. To nie przypadek. Z tego małego, skromnego ziarenka zrodziły się piękne owoce, co więcej, powstał wspaniały diament, który ozdabia piękno Kościoła katolickiego. Diament jest trudno topliwy, jak życie ks. Prałata. Przeszedł różne szczeble posługi, żył w różnych systemach z wojną włącznie. Nikt nie stopił w bezwartościową maź jego radości, wiary, miłości, posłuszeństwa. Kapłan zakorzeniony w Chrystusie, kapłan niezłomny. Dziękujemy za to i życzymy: bądź nadal skromny, pokorny, radosny! Bądź nadal jak diament: piękny, trwały, niezniszczalny i ile masz sił spalaj się dla Kościoła, który tak kochasz - mówił ks. Wolański

Po zakończonej Eucharystii przyszedł czas na życzenia. Wśród zabierających głos był m.in. ks. Józef Lisowski kanclerz kurii, który złożył życzenia w imieniu legnickiego duchowieństwa. Jubilat przyjął także życzenia od swego następcy w parafii ks. Andrzeja Tracza, oraz reprezentantów różnych wspólnot parafialnych i stowarzyszeń działających w Legnicy.

Ks. Władysław Jóźków jest najstarszym kapłanem pracującym w Legnicy. Ukończył już 85 lat. Mimo, że 10 lat temu przeszedł na emeryturę, pozostał w parafii Św. Trójcy, gdzie nadal czynnie uczestniczy w życiu duszpasterskim legnickiej parafii.

Jubilatowi składamy najlepsze życzenia i dar modlitwy.

Tekst: © Monika Łukaszów
Foto: © ks. Piotr Nowosielski

Wywiad z Jubilatem, dostępny na stronach Radia Plus Legnica www.legnica.fm oraz w nr 25/2018 Niedzieli legnickiej.