Dożynki parafialne w Małuszowie

W bieżącym roku nie ma w naszej diecezji organizowanych dożynek diecezjalnych, natomiast odbywają się one w różnych regionach diecezji na szczeblu Powiatów, Gmin czy parafii. Jednym z takich miejsc był Małuszów.

W sobotę, 7 września, odbyły się tu dożynki parafialne. To parafia wiejska, do której przynależy 12 miejscowości. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Józefa. Na zaproszenie obecnego proboszcza parafii ks. Rodryga Albina, Mszy św. dożynkowej przewodniczył O. Przemysław Janik OFMConv. z Legnicy, a koncelebransem był ks. prał. Stanisław Araszczuk dziekan dekanatu Legnica Zachód, na terenie którego ta parafia się znajduje.

Na wstępie, tegoroczni starostowie Dożynek: Janina Domaradzka i Dariusz Wojtanowicz, przekazali na ręce księży dożynkowy bochen chleba.

- W tej Eucharystii chcemy Panu Bogu dziękować za każdy trud rąk ludzkich, a nade wszystko za dary matki ziemi i plony które nam Pan Bóg daje – mówił główny celebrans. Przypomniał, że każdego dnia, podczas każdej Mszy św., przez ręce kapłana ofiarowane są Panu Bogu dary, które są owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. - To przecież Bóg daje wzrost, to Bóg błogosławi tym, którzy o to proszą. Kto o tym zapomni nie jest rolnikiem, ale wyrobnikiem. Niech tego chleba nigdy wam nie zabraknie.

Poświęcone zostały także wieńce dożynkowe, przygotowane przez miejscowości należące do parafii.

Po Mszy św., uroczysty korowód, przeszedł ulicami Małuszowa, do miejsca, gdzie przygotowano drugą część uroczystości. Mimo deszczowej aury, nie zabrakło tych, którzy chcieli świętować ten uroczysty dzień, a organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Mieszkańcy zaś.dowcipnie udekorowali swoje obejścia.

W dniu następnym, 8 września, parafia przeżywała także odpust, gdyż nosi wezwanie Narodzenia Najśw. Maryi Panny.