Diakoni AD 2019

W sobotę, 11 maja 2019 r., w legnickiej katedrze odbyły się święcenia diakonatu. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

W gronie koncelebransów, obecni byli także legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, biskup senior Stefan Cichy, przełożeni i profesorowie seminarium, księża proboszczowie i wikariusze z parafii z których pochodzą diakoni, oraz ich katecheci. Uroczystość odbyła się z udziałem rodzin i przyjaciół nowych diakonów, oraz sióstr zakonnych i wiernych, z których część przyjechała do katedry z ich rodzinnych parafii.

- Dzisiaj podczas Eucharystii wyświęcamy czterech kandydatów na diakonów. Modlimy się by ta decyzja, to wejście w posługę, a przede wszystkim w tajemnicę Jezusa Chrystusa, były wolne i jak najbardziej otwarte na wszystko, co Pan Bóg przygotował dla nich i dla tych, wobec których będą kiedyś posługiwać - mówił Biskup legnicki zapraszając wszystkich przybyłych do uczestnictwa w liturgii.

Kandydatów do święceń, przedstawił Biskupowi legnickiemu rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Piotr Kot. Na diakonów wyświęceni zostali: Adam Bogdała z par. św. Wojciecha w Jeleniej Górze, Karol Diduszko z parafii w Pogorzeliskach, Artur Jaguszczak z par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy oraz Łukasz Toporek z parafii w Ścięgnach.

Udzielając święceń, Biskup legnicki nawiązując do odczytywanego Słowa Bożego, zwrócił uwagę na to że, Kościół to nie jest jakaś organizacja pożytku publicznego, spełniająca jakiś tam cel – choć to wszystko też gdzieś się dzieje - ale wspólnota Kościoła, wspólnota gromadzących się wokół Jezusa Chrystusa, mimo Jego „twardej mowy”. Uczniowie idą za Jezusem, bo poznali że w Nim, w Jego osobie, jest słowo życia. Mimo że jest to mowa twarda i trudna.

- Wy dzisiaj stoicie wobec tej decyzji, nie tylko dla własnego dobra, dla własnego widzimisię, ale po to, by także przez waszą posługę, gromadził się wokół Jezusa Chrystusa Kościół - wspólnota uczniów. Za chwilę wobec biskupa, wyrazicie swoją wolę, mówiąc: „chcę”. Chcę, licząc na Bożą pomoc. Od tego jaką dzisiaj decyzję podejmiecie i jak w tej decyzji będziecie trwać, będzie zależało bardzo wiele w Kościele, w konkretnych wspólnotach, parafiach, rodzinach.

Nawiązując zaś do odczytywanego 2 listu do Koryntian, (4,1-7), gdzie jest mowa o ogłoszeniu Chrystusa, a nie siebie, oraz o „przechowywanym skarbie w naczyniach glinianych”, mówił do diakonów: - Ten dar, skarb, nie jest w nas złożony po to, żeby był konserwowany, ale jest złożony celowo, w glinianych naczyniach, żeby wszyscy którzy chcą się o nim dowiedzieć, nie musieli stać przed jakimś sejfem w którym jest skarb, ale by mogli łatwo stłuc te gliniane naczynia. I to jest wasza posługa i wszystkich, którzy w Kościele mają misję, zadanie, żeby objawiał się ten skarb, aby się okazało, że moc tego skarbu nie jest z człowieka, ale z mocy Boga, który spełnia swoje działanie w Słudze i przez Sługę, który daje się krzyżować i zmartwychwstaje. Tylko w tej Ewangelii, w tej prawdzie, w tej tajemnicy, można odnaleźć siebie w Kościele i być sługą dla innych – mówił bp Kiernikowski.

Prosząc wszystkich o modlitwę w intencji nowych diakonów, polecił ich także wstawiennictwu Maryi Matki Kościoła.

Święcenia diakonatu, są także okazją dla ich rodzin i bliskich, do zapoznania się z miejscem ich modlitwy, nauki i pracy w murach Seminarium. Obecnie w legnickim Wyższym Seminarium Duchownym, studiuje oraz na praktyce pastoralnej przebywa 26 alumnów.