Defibrylator pojawi się w legnickiej parafii

Jeszcze w marcu, w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. na legnickim osiedlu Piekary, zostanie zamontowany defibrylator AED. To niewielkie urządzenie, służące do udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca, zostanie zamontowane w specjalnie wyznaczonym miejscu w zakrystii kościoła.

W związku z tym, że na terenie parafii pojawi się urządzenie ratujące życie, ks. Roman Raczak proboszcz parafii, zorganizował specjalny kurs, który prowadzi wykwalifikowany ratownik medyczny.
- Przez dwa tygodnie, kolejne grupy osób uczą się jak udzielać pierwszej pomocy, oraz jak w razie potrzeby posługiwać się defibrylatorem. Jestem wdzięczny ludziom, ze przychodzą i uczestnicą w kursie. Moim marzeniem jest, aby na każdej Mszy św. był ktoś, kto potrafi udzielać pierwszej pomocy i posługiwać się tym urządzenie ratującym życie. Musze powiedzieć, że ja sam uczestniczę w tym kursie i poprosiłem również o to moich szafarzy, aby również w nim uczestniczyli. Wiem, że to jest bardzo potrzebne. I w tym miejscu dziękuje Pogotowiu Ratunkowemu w Legnicy, za okazaną pomoc w tym temacie – mówi ks. Raczak.
- Uczymy się tutaj pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowo i obsługi defibrylatora. To urządzenie zostało tak zbudowane, aby każdy z nas, bez jakiejś fachowej wiedzy, mógł go obsłużyć. Są tam dwa guziki i głos, który nas poprowadzi krok po kroku, co mamy zrobić - mówi Paweł Ratownik z Pogotowia Ratunkowego.
- Jeśli włączymy ten zielony guzik, to maszyna nam już powie, co mamy zrobić. Udzielanie pomocy to nie jest trudna sztuka, tylko trzeba się odważyć. Często na karetkę trzeba czekać. Teren duży, karetek mało, wyjazdów mnóstwo, a te pierwsze minuty często mogą uratować komuś życie – dodaje Ratownik Pogotowia

Tekst i foto: Monika Łukaszów