NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

Defibrylator pojawi się w legnickiej parafii

Jeszcze w marcu, w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. na legnickim osiedlu Piekary, zostanie zamontowany defibrylator AED. To niewielkie urządzenie, służące do udzielania pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca, zostanie zamontowane w specjalnie wyznaczonym miejscu w zakrystii kościoła.
 
W związku z tym, że na terenie parafii pojawi się urządzenie ratujące życie, ks. Roman Raczak proboszcz parafii, zorganizował specjalny kurs, który prowadzi wykwalifikowany ratownik medyczny.
- Przez dwa tygodnie, kolejne grupy osób uczą się jak udzielać pierwszej pomocy, oraz jak w razie potrzeby posługiwać się defibrylatorem. Jestem wdzięczny ludziom, ze przychodzą i uczestnicą w kursie. Moim marzeniem jest, aby na każdej Mszy św. był ktoś, kto potrafi udzielać pierwszej pomocy i posługiwać się tym urządzenie ratującym życie. Musze powiedzieć, że ja sam uczestniczę w tym kursie i poprosiłem również o to moich szafarzy, aby również w nim uczestniczyli. Wiem, że to jest bardzo potrzebne. I w tym miejscu dziękuje Pogotowiu Ratunkowemu w Legnicy, za okazaną pomoc w tym temacie – mówi ks. Raczak.
- Uczymy się tutaj pierwszej pomocy, resuscytacji krążeniowo-oddechowo i obsługi defibrylatora. To urządzenie zostało tak zbudowane, aby każdy z nas, bez jakiejś fachowej wiedzy, mógł go obsłużyć. Są tam dwa guziki i głos, który nas poprowadzi krok po kroku, co mamy zrobić - mówi Paweł Ratownik z Pogotowia Ratunkowego.
- Jeśli włączymy ten zielony guzik, to maszyna nam już powie, co mamy zrobić. Udzielanie pomocy to nie jest trudna sztuka, tylko trzeba się odważyć. Często na karetkę trzeba czekać. Teren duży, karetek mało, wyjazdów mnóstwo, a te pierwsze minuty często mogą uratować komuś życie – dodaje Ratownik Pogotowia
 
Tekst i foto: Monika Łukaszów


logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl