Chojnów w zwierciadle... Mościsk

Zachwycili się warunkami nauczania w Szkole Podstawowej nr 4 im. Korczaka w Chojnowie, szkole i przedszkolu w Krzywej w gminie Chojnów, byli wręcz wniebowzięci architekturą sanktuarium w Krzeszowie i gościnnością tutejszego proboszcza ks. Mariana Kopki, wyszli oczarowani “Braćmi Karamazow” w Teatrze Polskim we Wrocławiu, choć zobaczyli tylko fragment próby prasowej, a na koniec zwiedzili wrocławską archikatedrę.

Nie byłoby tego, gdy nie wrażliwość ks. Jarosława Góreckiego, wikariusza parafii w Krzeszowie.
- Przyjeżdżamy do was, to teraz wy się odważcie i przyjedźcie do nas – powiedział do nauczycieli szkoły z polskim językiem wykładowym w Mościskach (obecnie Ukraina). Odważyli się. Przyjechali w kwietniu. Zwiedzanie Wrocławia i wizyta w teatrze były wisienką na torcie. Po obiedzie w restauracji w Narodowym Forum Muzyki, wsiedli do pociągu do Przemyśla. Martwili się, czy sprawnie uda im się przekroczyć granicę. Granica z Ukrainą to nie bajka, to czekanie w długiej kolejce, a do celu daleko. Przyzwyczailiśmy się, że po Europie jeździmy bez ograniczeń, więc granica na wschodnich rubieżach Polski irytuje.

Polska szkoła w ukraińskich realiach
O warunkach nauczania w szkole w Mościskach jej nauczyciele mówili niezbyt wylewnie. Podkreślali, że, owszem, to szkoła polska, ale prowadzona jest przez Republikę Ukrainy. Obowiązuje więc w niej ukraińska podstawa programowa. A zatem – również ukraińska narracja historyczna, jakże często odmienna od polskiej. Sporo jednak o sytuacji szkoły w Mościskach mówią zachwyty jej nauczycieli nad warunkami w szkołach miasta Chojnów i gminy wiejskiej Chojnów. Niewielkie, góra 20-osobowe klasy, nowoczesne pomoce dydaktyczne i wystrój. - Chcielibyśmy tego samego u siebie - usłyszałem. Ale ani słowa skargi.

(Rozszerzymy)

Tekst: © Marek Perzyński