NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

Chojnów w zwierciadle... Mościsk

Zachwycili się warunkami nauczania w Szkole Podstawowej nr 4 im. Korczaka w Chojnowie, szkole i przedszkolu w Krzywej w gminie Chojnów, byli wręcz wniebowzięci architekturą sanktuarium w Krzeszowie i gościnnością tutejszego proboszcza ks. Mariana Kopki, wyszli oczarowani “Braćmi Karamazow” w Teatrze Polskim we Wrocławiu, choć zobaczyli tylko fragment próby prasowej, a na koniec zwiedzili wrocławską archikatedrę.
 
Nie byłoby tego, gdy nie wrażliwość ks. Jarosława Góreckiego, wikariusza parafii w Krzeszowie.
- Przyjeżdżamy do was, to teraz wy się odważcie i przyjedźcie do nas – powiedział do nauczycieli szkoły z polskim językiem wykładowym w Mościskach (obecnie Ukraina). Odważyli się. Przyjechali w kwietniu. Zwiedzanie Wrocławia i wizyta w teatrze były wisienką na torcie. Po obiedzie w restauracji w Narodowym Forum Muzyki, wsiedli do pociągu do Przemyśla. Martwili się, czy sprawnie uda im się przekroczyć granicę. Granica z Ukrainą to nie bajka, to czekanie w długiej kolejce, a do celu daleko. Przyzwyczailiśmy się, że po Europie jeździmy bez ograniczeń, więc granica na wschodnich rubieżach Polski irytuje.
 
Polska szkoła w ukraińskich realiach
O warunkach nauczania w szkole w Mościskach jej nauczyciele mówili niezbyt wylewnie. Podkreślali, że, owszem, to szkoła polska, ale prowadzona jest przez Republikę Ukrainy. Obowiązuje więc w niej ukraińska podstawa programowa. A zatem – również ukraińska narracja historyczna, jakże często odmienna od polskiej. Sporo jednak o sytuacji szkoły w Mościskach mówią zachwyty jej nauczycieli nad warunkami w szkołach miasta Chojnów i gminy wiejskiej Chojnów. Niewielkie, góra 20-osobowe klasy, nowoczesne pomoce dydaktyczne i wystrój. - Chcielibyśmy tego samego u siebie - usłyszałem. Ale ani słowa skargi.
 
(Rozszerzymy)
 
Tekst: © Marek Perzyński
Foto z pobytu gości w Chojnowie: © ks. Piotr Nowosielski


logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl