„Cały kształt” legnickiego artysty

Legniczanin, Grzegorz Niemyjski, to reprezentant młodszego pokolenia artystów, którego otwarta 21 września wystawa pt. „Cały kształt” w legnickim Muzeum Miedzi, prezentuje bogate spektrum jego działalności artystycznej. Na wystawie, zaprezentowane zostały wykonane przez niego prace rzeźbiarskie, medalierskie, malarskie, rysunek czy też instalacje.

Wszystkich przybyłych na wernisaż Wystawy, powitał dyrektor Muzeum Miedzi Marcin Makuch, przypominając że pierwsze spotkanie Muzeum z Artystą, miało miejsce w 2002 roku.

Legnica jest miastem w którym spotkamy najwięcej jego prac /Ring, Kula, fontanna/. Do jednej z ostatnich, należy monumentalny Pomnik Zesłańcom Sybiru na Skwerze Sybiraków.

Grzegorz Niemyjski jest także autorem rzeźb znajdujących się w legnickich wnętrzach sakralnych /stacje Drogi Krzyżowej i rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego w kościele pw. św. Tadeusza w Legnicy, rzeźba Madonny w kościele pw. św. Józefa /.

Jego autorstwa, są też np. tablice upamiętniające 20 -lecie PWSZ im. Witelona czy też Honorowych Obywateli Legnicy w Ratuszu.

Wykonał także statuetki: Filantropek, Młody Paganini, oraz medale: Jan Paweł II, 20-lecie PWSZ, Legnica oraz plakietę ulica NMP.

Na wystawie dominują wielkoformatowe rysunki o tematyce religijnej, wśród nich także nawiązanie do Wydarzenia Eucharystycznego w Legnicy.

- Grzegorz Niemyjski jest też nauczycielem dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, w Katedrze Rzeźby i Działań Przestrzennych, i wychowankiem tejże katedry pod kierunkiem prof. Alfredy Poznańskiej i prof. Christosa Madziosa. Dopełnienie twórczości stanowi działalność pedagogiczna, organizacja plenerów rzeźbiarskich - Strzegom, konferencji, warsztatów malarskich czy wystaw. Aktywnie zaangażowany jest we współpracę ze środowiskiem rzeźbiarzy pogranicza polsko-czeskiego – informuje o tym kurator wystawy Karolina Brymora

Wystawa jest dostępna od września do grudnia br.