Budują dom tak, by dzieci poczuły w nim rodzinną atmosferę

Domy dziecka, miejsca, które w wielu miejscach w Polsce mijaliśmy zastanawiając się, jaka tragedia dotknęła najmłodszych, powoli odchodzą w zapomnienie. Obecnie powiaty na terenie kraju zastępują je placówkami nieróżniącymi się od innych domów jedno- bądź wielorodzinnych. Taka właśnie inwestycja powstaje w Lubinie. Za ponad 8 mln zł powiat lubiński realizuje budowę trzech nowych budynków przeznaczonych dla dzieci, które potrzebują opieki. Odwiedziliśmy budowę jednego z nich. Oprowadzili nas po niej Piotr Karwan oraz Robert Rutkowski, członkowie zarządu spółki RUKA projekt, która buduje jeden z obiektów.
- Budynek jest zaprojektowany w taki sposób, by dzieciaki i młodzież mogła poczuć się w nim jak w domu - opowiada Piotr Karwan - to bardzo ważna dla naszej firmy inwestycja, bo wiąże się ona z odpowiedzialnością społeczną. Dlatego przykładamy do niej najwyższą wagę - dodaje.
Budynki spełniają nie tylko rolę społeczną, ale też są zaprojektowane w taki sposób, że nie będzie w nich barier architektonicznych. Dzieci będą miały możliwość zamieszkania w warunkach maksymalnie zbliżonych do warunków rodzinnych, obiekt dostosowany będzie do potrzeb wychowanków. To jest jedyny tego typu projekt w okolicy, gdzie w jednym mieście buduje się trzy podobne domy rodzinne położone w różnych miejscach. Inwestor ma na celu aby te dzieci, które dotychczas przebywały w jednym dużym domu dziecka mogły być rozproszone w różnych środowiskach na terenie miasta Lubin.
Tekst i foto: Monika Łukaszów