Bp Stefan Regmunt srebrnym jubilatem

Zielonogórska parafia pw. Ducha Świętego, w niedzielę 5 stycznia 2020, była miejscem dziękczynienia składanego Panu Bogu przez biskupa seniora Stefana Regmunta, za 25 lat posługi biskupiej. Biskup Jubilat, od chwili konsekracji biskupiej przez papieża św. Jana Pawła II, w dniu 6 stycznia 1995 r., przez 13 lat pełnił swoją biskupią posługę w diecezji legnickiej jako biskup pomocniczy.

W uroczystości wzięli licznie udział zarówno przedstawiciele duchowieństwa, zgromadzeń zakonnych oraz wiernych świeckich. Wśród nich obecna była Rodzina Jubilata, a także Rodzina Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty, przedstawiciele władz, samorządu, uczelni, Służby Zdrowia, licznych organizacji i stowarzyszeń, a także delegacje z parafii którymi Jubilat był związany na przestrzeni swojego życia, zarówno w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, jak również legnickiej, świdnickiej oraz archidiecezji wrocławskiej.

Wśród księży biskupów obecni byli m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński wraz z biskupami seniorami, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski z biskupem pomocniczym Markiem Mendykiem i biskupem seniorem Stefanem Cichym, biskup świdnicki Ignacy Dec z biskupem pomocniczym Adamem Bałabuchem i in.

Wprowadzenia do uroczystości dokonał bp Tadeusz Lityński.

Podczas Mszy św., homilię wygłosił bp Marek Mendyk, który przez 13 lat był w diecezji legnickiej kapelanem i sekretarzem Jubilata.

Również podczas liturgii, okolicznościowego błogosławieństwa, udzielił Jubilatowi abp Andrzej Dzięga.

Z kolei bp Regmunt, dziękując wszystkim za przybycie oraz dar modlitwy, ofiarował też swoje osobiste podarunki dla trzech miejsc w diecezji: do katedry w Gorzowie Wielkopolskim – kielich mszalny; do konkatedry w Zielonej Górze – ornat i dalmatyki; a dla sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie - monstrancję.

Uroczystość zakończyła modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego bpa Wilhelma Pluty, którego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym został zakończony w 2015 r.

Biskup Stefan Regmunt, pełnił posługę biskupa diecezjalnego od chwili ustanowienia go w 2007 r. do roku 2015, kiedy to poprosił papieża Franciszka o zwolnienie go z tego obowiązku ze względów zdrowotnych. Obecnie jest jednym z biskupów seniorów w tej diecezji.

- Zawsze nosiłem w sobie zaufanie do Pana Boga i nigdy nie czułem, że jeśli przychodzi jakiś krzyż w moim życiu, że ja pozostaję z tym problemem teraz sam – mówi biskup Jubilat.

Jako Redakcja Niedzieli legnickiej, przyłączamy się do życzeń składanych na ręce Dostojnego Jubilata, zapewniając o pamięci modlitewnej.