Bolesławiec świętował niepodległość

W niedzielę 11 listopada 2018 w bolesławieckiej Bazylice Maryjnej o g.12,30 odbyły się główne obchody jubileuszu 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Współgospodarzami święta niepodległości były władze samorządowe miasta i powiatu z Piotrem Romanem, prezydentem miasta i Karolem Stasikiem, starostą powiatowym.

Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył bp Marek Mendyk. W Eucharystii uczestniczyli mieszkańcy miasta, żołnierze 23 Śląskiego Pułku Artylerii wraz z rodzinami ze swoim sztandarem i kompanią honorową, bardzo liczne poczty sztandarowe organizacji społecznych, patriotycznych, samorządowych i szkół. Aranżację muzyczną przygotował Chór Miejski Cantade Deo oraz Orkiestra Dęta Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

W homilii mszalnej bp Marek mówił min. o miłości do Ojczyzny. - My, Polacy, jesteśmy narodem szczególnie ciężko doświadczanym przez historię. Tyle razy niszczono nasz kraj i zniewalano jego mieszkańców. Walka o wolność i niepodległość Polski trwała z niewielkimi przerwami prawie dwieście lat. Prowadzili ją polscy żołnierze walczący z bronią w ręku, biorący udział w niezliczonych wojnach „za wolność waszą i naszą”. Prowadzili ją również polscy poeci, muzycy, pisarze i uczeni przy pomocy swojej twórczości, która była bronią jeszcze groźniejszą niż karabin czy szabla. Prowadzili ją polscy duchowni, modląc się gorąco do Boga o zmiłowanie nad udręczoną Ojczyzną i podtrzymując nadzieję na wolność w ciemiężonym przez zaborców narodzie. Prowadzili ją polskie rodziny, które wychowywały swoje dzieci w duchu miłości Ojczyzny, do ojczystej kultury i chrześcijańskiej religii. Prowadził ją cały polski lud, który choć był przez wieki zaniedbywany i niejednokrotnie ciemiężony przez sprawujących władzę, nie pozwolił sobie wydrzeć ani ziemi, ani języka, ani wiary, ani miłości do Ojczyzny. A gdy trzeba było stawał w jej obronie do śmiertelnej walki, nie szczędząc krwi – mówił.

Po Mszy św. uczestnicy modlitwy przeszli do parku nieopodal bazyliki, aby uczestniczyć w odsłonięciu pomnika – kamiennego piastowskiego orła w koronie wykonanego według wizji plastycznej Mateusza Grobelnego, artysty ceramika bolesławieckiego.

Uroczystość zakończył apel poległych przeprowadzony przez żołnierzy 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu oraz salwa honorowa. Wszystkie delegacje złożyły też wiązanki kwiatów i wieńce pod nowo odsłoniętym pomnikiem.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli legnickiej

Tekst: Kacperios
Fot: kpt Remigiusz Kwieciński, 23 ŚPA Bolesławiec