Błogosławieństwo zwierząt

W legnickiej parafii MB Częstochowskiej, w której od niedawna pracują O. Franciszkanie OFM, po raz pierwszy odbyło się błogosławieństwo zwierząt. W sobotnie popołudnie, 5 października, mimo ulewnego deszczu, kilkadziesiąt osób uczestniczyło w tym specjalnym nabożeństwie. - Jest to nowy zwyczaj w tej parafii – mówi o. Tomasz Sklibiński proboszcz, ale mamy nadzieję, że w kolejnych latach będzie kontynuowany. I będzie nas jeszcze więcej niż dzisiaj.
Na początek nabożeństwa wysłuchano fragmentu Pisma Świętego, a następnie o. Tomasz kolejno kropił wodą święconą przyprowadzone i przyniesione zwierzęta. Każde zwierzątko miało szansę na indywidualne pokropienie. Były psy, koty, chomiki, świnki morskie, myszy, a nawet żółwie. Jednak trzeba przyznać, że koty i to czarne przeważały wśród zgromadzonych czworonogów. Po nabożeństwie był czas również na wymianę doświadczeń wśród właścicieli zwierząt. Rozmawiano o tym jak należy je traktować, szanować i opiekować się nimi.
Warto wspomnieć, że zwyczaj błogosławienia zwierząt jest ściśle związany ze wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu, przypadającym na 4 października, który szczególnie ukochał wszystkie stworzenia i nazywał je naszymi mniejszymi braćmi.

Tekst i foto: Monika Łukaszów