Bez-kresni ruszyli

Zgodnie z zapowiedzią Organizatorów, 11 lipca 2018 r., w Jeleniej Górze, zapoczątkowana została akcja Wielkiej Zbiórki Krwi Pamięci Kresów. To inicjatywa Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego w Jeleniej Górze, podjęta w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, oraz z okazji 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

Przy jeleniogórskim Ratuszu, w Rynku miasta, stanął odpowiednio wyposażony do tego celu tzw. krwio-bus. w którym, pod opieką wyspecjalizowanego personelu, można oddać honorowo krew. Akcja zorganizowana została z pomocą Narodowego Centrum Krwi wraz z Regionalnymi Stacjami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Dawcy nie zawiedli. W ciągu czterech godzin, zgłosiło się ponad 20 osób.

- Oddaję krew bo lubię to robić. To takie pozytywne uzależnienie – mówi jedna z uczestniczek akcji, która po raz pierwszy oddała krew skończywszy 19 lat – Mogę dać z siebie to, co najcenniejsze. Mnie to nic nie kosztuje, a komuś pomoże.

- To coś nowego, innego. Okres wakacji to czas kiedy krwi brakuje. Poprzez samą nazwę akcji, chcemy z jednej strony wskazać na bezkres możliwości ludzkiego organizmu który funkcjonuje dzięki krwi, dlatego jest to taki bezcenny dar który łączy wszystkich ludzi. Z drugiej strony, poprzez nazwę akcji, chcemy pamiętać o historii. Historii Kresów, również tej trudnej – mówi Mariusz Gierus, inicjator akcji.

- Skoro inaczej nie mogę pomóc ludziom, to chociaż robię to w ten sposób. Oddawanie krwi nie boli – mówi inna uczestniczka akcji.

Dawid jezierski, oddał krew jako pierwszy. Jego przygoda z krwiodastwem trwa od szkoły średniej, a to już około 20 lat. Tym samym, oddał już około 20 litrów krwi. - Nie jest to coś co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Dużo podróżuję, a tym samym widząc różne wypadki, widzę potrzebę oddawania krwi i z potrzeby serca i też zwyczajnych, ludzkich pobudek, kiedy mogę pomóc w ten sposób innym – mówi pan Dawid.

To początek akcji, którą organizatorzy chcą z roku na rok rozwijać.

Więcej w wydaniu gazetowym, w nr 29/2018 Niedzieli legnickiej