NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

Bez-kresni ruszyli

Zgodnie z zapowiedzią Organizatorów, 11 lipca 2018 r., w Jeleniej Górze, zapoczątkowana została akcja Wielkiej Zbiórki Krwi Pamięci Kresów. To inicjatywa Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego w Jeleniej Górze, podjęta w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, oraz z okazji 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

 

Przy jeleniogórskim Ratuszu, w Rynku miasta, stanął odpowiednio wyposażony do tego celu tzw. krwio-bus. w którym, pod opieką wyspecjalizowanego personelu, można oddać honorowo krew. Akcja zorganizowana została z pomocą Narodowego Centrum Krwi wraz z Regionalnymi Stacjami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Dawcy nie zawiedli. W ciągu czterech godzin, zgłosiło się ponad 20 osób.

- Oddaję krew bo lubię to robić. To takie pozytywne uzależnienie – mówi jedna z uczestniczek akcji, która po raz pierwszy oddała krew skończywszy 19 lat – Mogę dać z siebie to, co najcenniejsze. Mnie to nic nie kosztuje, a komuś pomoże.

 

- To coś nowego, innego. Okres wakacji to czas kiedy krwi brakuje. Poprzez samą nazwę akcji, chcemy z jednej strony wskazać na bezkres możliwości ludzkiego organizmu który funkcjonuje dzięki krwi, dlatego jest to taki bezcenny dar który łączy wszystkich ludzi. Z drugiej strony, poprzez nazwę akcji, chcemy pamiętać o historii. Historii Kresów, również tej trudnej – mówi Mariusz Gierus, inicjator akcji.
 

- Skoro inaczej nie mogę pomóc ludziom, to chociaż robię to w ten sposób. Oddawanie krwi nie boli – mówi inna uczestniczka akcji.

 

Dawid jezierski, oddał krew jako pierwszy. Jego przygoda z krwiodastwem trwa od szkoły średniej, a to już około 20 lat. Tym samym, oddał już około 20 litrów krwi. - Nie jest to coś co negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Dużo podróżuję, a tym samym widząc różne wypadki, widzę potrzebę oddawania krwi i z potrzeby serca i też zwyczajnych, ludzkich pobudek, kiedy mogę pomóc w ten sposób innym – mówi pan Dawid.

 

To początek akcji, którą organizatorzy chcą z roku na rok rozwijać.


Tekst i foto: © ks. Piotr Nowosielski

Więcej w wydaniu gazetowym, w nr 29/2018 Niedzieli legnickiej


logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl