Abp Pennacchio na inauguracji w WSD

Wyższe Seminarium Duchowne diecezji legnickiej rozpoczęło uroczyście nowy rok akademicki i nowy rok formacji. W inauguracji wziął udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Dzień wcześniej przedstawiciel Ojca Świętego odwiedził Krzeszów, gdzie przewodniczył Mszy św. podczas dorocznej pielgrzymki Żywego Różańca. Natomiast w niedzielę 7 października wygłosił wykład inauguracyjny w legnickim seminarium oraz przewodniczył Eucharystii w Katedrze w intencji alumnów i wykładowców seminarium duchownego.

W uroczystości wzięli udział: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup pomocniczy Marek Mendyk, przedstawiciele wyższych uczelni, w tym rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, przedstawiciele parlamentarzystów, władz lokalnych, służb mundurowych oraz rodzice alumnów i pracownicy Kurii Biskupiej.

W szczególny sposób rektor seminarium ks. Piotr Kot powitał czterech kleryków I roku studiów, którym towarzyszyli rodzice i krewni. Wyraził radość z tego, że zdecydowali się rozpocząć naukę i formację seminaryjną. Na początku uroczystości nowi alumni złożyli przyrzeczenie, w którym zobowiązali się do pilnej nauki i osobistego zaangażowania się w formację ku kapłaństwu. Z rąk rektora PWT ks. Włodzimierza Wołyńca otrzymali indeksy studenckie. Natomiast biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wręczył nagrody klerykom, którzy w ubiegłym roku akademickim osiągnęli najlepsze wyniki naukowe.

Kolejnym punktem inauguracji był wykład, który wygłosił abp Pennachhio, a nosił on tytuł: „Z Maryją jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Wprowadzając w zagadnienie, Nuncjusz nawiązał do dokumentów Soboru Watykańskiego II i nauczania Jana Pawła II, i podkreślił, że seminarium jest sercem diecezji. W nim dokonuje się formacja, która zmierza do stawania się duszpasterzami na wzór Jezusa Chrystusa. Wszystko to dokonuje się mocą Ducha Świętego. – Trzeba za Nim iść, tak jak czyniła to Maryja. On nas wspiera, tak jak wspierał Maryję” – zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.

W wykładzie zwrócił uwagę na trzy momenty z życia Maryi, które i dla nas mają wielkie znaczenie. To Zwiastowanie - dzieło Ducha Świętego, który napełnił Maryję pełnią łask. Nawiedzenie św. Elżbiety, która otrzymała dar poznania tajemnic Boga. Oraz Zesłanie Ducha Świętego. Do tego momentu Maryja wraz z Apostołami przygotowywała się na modlitwie.

- Te trzy momenty mają ogromne znaczenie również dla nas. Również dziś Bóg przemawia do nas na różne sposoby. To są nasze, ludzkie zwiastowania. Dlatego nabożeństwa do Maryi nie przysłaniają nam Ducha św., ale prowadzą nas do Niego. Człowiek doświadcza również nawiedzenia. Ono dokonuje się na wiele sposobów. Dzięki temu poznajemy lepiej zamiary i tajemnice Boga. I wreszcie Zesłanie Ducha św., którego współczesny człowiek bardzo potrzebuje. Potrzebujemy nowego bierzmowania. Bez Ducha Świętego nie ma mocnej miłości – mówił Nuncjusz.

Po odśpiewaniu uroczystego Gaudeamus, uczestnicy inauguracji udali się do Katedry, gdzie sprawowana była Msza św. w intencji alumnów, wychowawców i wykładowców seminarium duchownego.

Warto przypomnieć, że Wyższe Seminarium Duchowne obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia. Decyzją biskupa Tadeusza Rybaka, pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 17 listopada 1993 roku. 10 marca 1994 roku uczelnia została afiliowana do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Tym samym stała się pierwszą uczelnią wyższą w Legnicy, po transformacji ustrojowej Polski. Od tamtego czasu w murach WSD zdobyło wykształcenie wyższe prawie tysiąc absolwentów, w tym blisko 300 kapłanów posługujących obecnie na terenie diecezji legnickiej, świdnickiej oraz w wielu zakątkach świata.

Obszerna relacja z uroczystości na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

Ks. Waldemar Wesołowski