7 słów z Krzyża w Lubinie

W kościele pw. św. Wojciecha w Lubinie, w piątkowy wieczór 15 marca br., miało miejsce spotkanie modlitewne, przeżywane jako wielkopostny wieczór chwały.

Modlitewnemu rozważaniu, przy wystawionym Najśw. Sakramencie, z multimedialną oprawą, z udziałem zespołu muzycznego, towarzyszył tytuł: „7 słów z krzyża”.

Chodzi o słowa, zapisane przez ewangelistów, które Zbawiciel wypowiedział podczas swej męki na drzewie krzyża. Są to: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią; Zaprawdę powiadam ci: dziś ze Mną będziesz w raju; Niewiasto, oto syn Twój - Synu, oto Matka twoja; Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?; Pragnę; Wykonało się i Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego.

Już w XII w. powstało specjalne Nabożeństwo Siedmiu Słów Jezusa na Krzyżu. Wielu twórców starało się wtedy, gromadząc fakty z czterech Ewangelii, stworzyć spójną opowieść o życiu Jezusa. W ten sposób zebrano ostatnie słowa, które Jezus wypowiedział na krzyżu, siedem fraz, które stały się wkrótce treścią rozważań. Siedem ostatnich słów Jezusa na krzyżu opatrzył komentarzem św. Bonawentura, a spopularyzowali franciszkanie.

Nabożeństwo w Lubinie, poprowadziły wspólnoty: Focolare i Eucharystyczny Ruch Młodych z Chojnowa.

15032019_2207