7 7 7

Tak, to już 777 rocznica Bitwy pod Legnicą, która rozegrała się 9 IV 1241 r. W niedzielę, 8 IV, o godz. 13.00 w legnickiej katedrze została odprawiona Msza św., za duszę poległego z Bitwie księcia Henryka Pobożnego i pozostałych rycerzy którzy zginęli w obronie chrześcijaństwa.

Mszy św. przewodniczył proboszcz Katedry ks. prał. Robert Kristman, a koncelebransami byli: ks. prof. Bogusław Drożdż kapelan istniejącego w diecezji Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej, oraz wikariusze katedralni ks. Robert Bielawski i ks. Łukasz Kutrowski.

Msza została odprawiona na prośbę legnickiego Bractwa Rycerskiego, które było obecne podczas sprawowanej Eucharystii, oraz Bractwo Joannitów, w strojach z epoki. W osobę księcia Henryka wcielił się Marek Mojecki, pasowany rycerz, herbu Grodzic, Marszałek Kapituły Rycerstwa Polskiego, Namiestnik Śląska.

W Eucharystii wzięli udział legniczanie oraz przybyli goście, a także: Bractwo św. Józefa, Apostolstwa Maryjnego, przedstawiciele władz, harcerze, delegacja kibiców Miedzi Legnica i in. Wszystkich przybyłych powitał proboszcz Katedry.

W homilii, ks. Robert Kristman, nawiązał do przeżywanej tego dnia Niedzieli Bożego Miłosierdzia, nazywając ją także niedzielą wiary.
- Czasami wiara wyraża się w człowieku takimi decyzjami, czynami, których w normalnym świecie, człowiek by nie podjął. Jutro będziemy wspominać śmierć Henryka Pobożnego, Niby klęskę, a jednak ostatecznie był to zwycięstwo. Bo Bóg ma swoje plany, nie tylko dla każdego z nas ale i dla świata. Śmierć, która staje się zwycięstwem – to można rozważać tylko przez pryzmat wiary i tylko w świetle wiary, można to rozumieć – mówił kaznodzieja.  .

Po Mszy św., z racji przeżywanej Niedzieli Miłosierdzia, miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu, oraz procesja z Obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. S. Faustyny i św. Jana Pawła II. Obraz, niesiony był przez przedstawicieli Bractw.
Po procesji, podjęto adorację w Katedrze do godz. 15.00, zakończoną nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia.

Dodajmy, że godzinach przedpołudniowych, w Legnicy odbył się Bieg Bitwy pod Legnicą – 1241, na trasie Legnica- Legnickie Pole.
W najbliższą sobotę, 14 kwietnia, o godz. 16.00, w klasztorze O. Franciszkanów, przy ul. Rataja 23, odbędzie się otwarta część spotkania Bractwa Henryka Pobożnego, podczas którego Tomasz Łysiak przeczyta rapsod Stanisława Wyspiańskiego „Henryk Pobożny pod Legnicą”. Wprowadzenie pt. „Wyspiański – Legnica – Henryk Pobożny” wygłosi Stanisław Andrzej Potycz.

Natomiast w dniach 4/5 maja br., w Legnickim Polu, planowana jest kolejna, III edycja  wydarzenia pt. „Legnickie Pole 1241 – Tu można stracić głowę”. Obok kolejnej inscenizacji Bitwy pod Legnicą, organizatorzy wszystkich przybyłych zapraszają w podróż do średniowiecznej rzeczywistości. Odbędą się też koncerty muzyki dawnej, pokazy walk turniejowych, łucznictwa konnego, dżygitówki, gry i zabawy plebejskie.