5 rocznica śmierci ks. inf. Władysława Bochnaka

Przed 5. laty, w dniu 1 listopada 2014 roku, rozeszła się wieść o śmierci ks. prof. dr hab. Władysława Bochnaka, niezwykle barwnej i oryginalnej postaci w historii diecezji legnickiej ale i Metropolii Wrocławskiej. Jego pogrzeb który odbył się 5 listopada tegoż roku, zgromadził w legnickiej katedrze rzeszę ludzi, a jego ciało zostało złożone w podziemiach katedry.

Obecnie mija 5 lat od tego wydarzenia, kiedy pożegnaliśmy kapłana który zapisał się w pamięci wielu osób, jako ktoś nieprzeciętny.

„W jego bogatym i nacechowanym różnymi osiągnięciami życiorysie, znajdujemy informacje o jego pracy jako wykładowcy i moderatora seminarium we Wrocławiu i Legnicy. Zasłużony na polu nauk historycznych otrzymał tytuł profesora i pracował jako wykładowca Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Znamienne w jego życiu było także to, że otrzymywał od swoich przełożonych zlecenia organizowania życia, szukania rozwiązań w trudnych sprawach oraz negocjacji. I okazywał się skutecznym negocjatorem w wielu ważnych dla Kościoła i naszych diecezji sytuacjach. Był powszechnie szanowanym i lubianym człowiekiem oraz kapłanem. Zabiegał zawsze o to, by księża trudzący się w pracy na rzecz Kościoła mieli w nim wsparcie i prawdziwego przyjaciela” - tak pisał we wspomnieniu o nim, obecny biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. To jedno z wielu świadectw, zebranych w wydanej w 2015 r. pozycji książkowej pt. „Człowiek Kościoła”.

Zawsze pełen humoru, dostrzegający każdego człowieka, pobudzający do działania i sam angażujący się w wiele spraw. Czasem używał powiedzenia, że trzeba „spalać się dla Kościoła” i sam to gorliwie czynił. Przez 54 lata kapłańskiego życia, przeszedł drogę od pracy na wikariacie (w Miliczu, Legnicy, Chojnowie) poprzez zarządzanie parafią jako proboszcz (w Bogatyni oraz w legnickiej katedrze), do pełnienia funkcji diecezjalnych (m.in.: jako dyrektor Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, kurialny referent ds. budownictwa w Archidiecezji Wrocławskiej, komisarz Zakonu Sióstr Magdalenek, dyrektor Dzieł Charytatywnych Archidiecezji Wrocławskiej, Wikariusz Biskupi ds. ekonomicznych w nowo powstałej diecezji legnickiej)

Był także duszpasterzem policji, wojska oraz inicjatorem powstania Bractwa Świętego Józefa.

Od 1975 roku po zdobyciu stopnia magistra na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, rozpoczął pracę naukową z zakresu historii Kościoła, osiągając tytuł doktora nauk teologicznych w Krakowie, doktora habilitowanego we Wrocławiu, uwieńczoną nominacją na profesora zwyczajnego.

To tylko nieliczne z jego osiągnięć, a jedną z jego osobistych radości, był fakt nawiedzin katedry przez Jana Pawła II, podczas pielgrzymki w Legnicy w 1997 r.

Wielu patrząc na niego zadawało sobie ewangeliczne pytanie: skąd on to ma? Skąd ma tyle sił, pomysłów, energii do tak aktywnego życia? Czy wynikało to z naturalnych predyspozycji – urodził się bowiem w Groniu k. Nowego Targu – czy też nadprzyrodzonych Bożych darów, a może z faktu że podczas jego przygotowań w seminarium do kapłaństwa, usłyszał słowa z ust ówczesnego rządcy diecezji ks. inf. Kazimierza Lagosza: „Pamiętaj, masz coś dobrego zrobić dla wrocławskiej archidiecezji”?

Jakakolwiek byłaby przyczyna jego tak aktywnego życia, w tych listopadowych dniach pamiętajmy o nim w modlitwie, dziękując Panu Bogu za dar tego niezwykłego człowieka i kapłana dla naszej Dolnośląskiej ziemi.