25. lecie parafii Św. Rodziny

Dzień 30 grudnia 2018 r., był dniem odpustu i obchodu srebrnego jubileuszu parafii pw. Świętej Rodziny w Legnicy. Dziękczynnej Mszy św. przewodniczył legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.

W wygłoszonej homilii, ksiądz Biskup nawiązał do kondycji współczesnej rodziny, która staje się coraz bardziej rozchwiana. Rodzina przestaje być święta, poddawana różnym zagrożeniom płynącym ze strony różnych ideologii i mód. Coraz częściej są to nieformalne luźne związki, bez zobowiązań, co sprawia zapominanie o regułach życia małżeńskiego i doprowadza często do jej rozpadu. Na co trzeba zwrócić uwagę, aby przywrócić mocniejszą kondycję rodziny?
- Obudzić w sobie przekonanie, że drugi człowiek, nawet jeśli nie jest mi z nim zbyt łatwo w tej drodze do nieba, jest darem Boga dla mnie – mówił ksiądz Biskup  - Mając tę świadomość, człowiek nie zapomni o regułach  życia rodzinnego, małżeńskiego: o miłości i wierności, o oddaniu i poświęceniu, o cierpliwości i radości, a Stwórca, który ich wzajemnie sobą obdarował, który im zaufał i powierzył potomstwo, wyznacza im nowe zadania, i większymi siłami ubogaca i większe dary daje takim właśnie ludziom. Jesteśmy dla siebie darem Boga. Dlatego nie wystarczy dwoje partnerów. Potrzebna jest rodzina, święta rodzina.

Nawiązując zaś do przeżywanego w parafii jubileuszu, zachęcał: - Dzisiaj, kiedy wasza parafia pw. Świętej Rodziny, obchodzi swój odpust i jubileusz, trzeba byśmy w naszych sercach i umysłach ożywili tę świadomość, że potrzeba dziś świętych rodzin. Ale żeby się to dokonało, potrzeba odnowy sumienia każdego człowieka, a zwłaszcza odnowa sumienia młodego człowieka. Aby człowiekowi nie zdawało się, że sam dla siebie jest miarą dobra i zła – apelował ksiądz Biskup.
Homilię zakończył modlitwą św. Jana Pawła II za rodziny.

Z okazji jubileuszu, swoje podziękowania na ręce przewodniczącego liturgii księdza Biskupa oraz proboszcza złożyli przedstawiciele parafii.
- Bogu niech będą dzięki za tę parafię, za jej 25. lat istnienia, za to że ludzie tu przychodzą, że się angażują, że chcą pracować w tym kościele, że rozumieją czym jest Kościół żywy, że jesteśmy nim my i im więcej będzie w nim osób, tym parafia będzie bardziej żywa, bardziej prężna i za to wam dziękuję – mówił proboszcz parafii ks. prał Bronisław Kryłowski, dziękując wszystkim uczestnikom wydarzenia.

Liturgia zakończyła się nabożeństwem eucharystycznym, uroczystym hymnem „Ciebie Boga wysławiamy” i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem udzielonym przez biskupa Marka Mendyka.

(Całość artykułu w Niedzieli legnickiej nr 2/2019)