21. Silesia Sonas wystartowała

W poniedziałkowy wieczór, 3 września, w Jeleniej Górze, w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, została zainaugurowana kolejna, 21. edycja Festiwalu Silesia Sonans.

Przybyłych uczestników powitał proboszcz parafii, ks. prał. dr Andrzej Bokiej, przypominając o miejscu w którym odbywać się będą w kolejne dni, poszczególne wydarzenia związane z tegorocznym Festiwalem. Podziękował też wszystkim, którzy włączyli się w jego tegoroczną organizację. Obecny zaś na koncercie wiceprezydent miasta Piotr Paczóski, podziękował ks. Bokiejowi, jako inspiratorowi tego wydarzenia, które zapoczątkowane zostało w Jeleniej Górze w 1998 r.

- Dziś, na inaugurację usłyszymy trio „Bastarda”. Będziemy świadkami podjęcia wątku pieśni średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra Wilhelma z Grudziądza żyjącego na przełomie XIV i XV wieku. To jeden z największych kompozytorów tamtego czasu – mówił ks. Bokiej przedstawiając członków zespołu.

Wspomniane trio „Bastarda”, to zespół powołany do życia przez klarnecistę Pawła Szamburskiego oraz wybitnych instrumentalistów - Tomasza Pokrzywińskiego na wiolonczeli oraz Michała Górczyńskiego na klarnecie kontrabasowym. Muzycy podjęli wątek muzyki średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra Wilhelmiego z Grudziądza (1392 - ok. 1480) jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej.

Muzycy posiłkując się metodą "viola bastarda", czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii - osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje głęboki, medytacyjny charakter utworów oraz mocną podstawę harmoniczną i rytmiczną dla ekspozycji tematów Piotra z Grudziądza.

Całość koncertu, była ubogacana komentarzami twórcy zespołu, do wykonywanych przez nich tego wieczoru utworów.

Uzupełnieniem pierwszego dnia Festiwalowego, był występ na zewnątrz kościoła artystów: Jorge Jimeneza - hiszpańskiego skrzypka specjalizującego się w muzyce wykonywanej w stylu i na instrumentach, na które została napisana, oraz DJ Slime’a (Sławomira Jeśko) – pochodzącego ze Świdnicy producenta i dj’a – od wielu lat reprezentanta polskiej sceny turntable’istycznej. Wystąpili oni z programem: Johann Sebastian Bach. Wariacje Goldbergowskie przekomponowane.

Kolejne dni przyniosą kolejne wydarzenia muzyczne;

04.09.2018 – o godz. 19:30 koncert organowy Dariusza Przybylskiego

05.09.2018 – o godz. 19:00 support: Diana Viktoria Cel skrzypce, Tomasz Śliwowski fortepian, Justyna Janik fortepian, oraz kwartet smyczkowy absolwentów PSM w Jeleniej Górze w składzie: Bartosz Czyżewski, Alicja Dąbrowska – skrzypce, Katarzyna Nowogrodzka – altówka, Michał Bień - wiolonczela

Natomiast o godz. 19:30 – koncert z udziałem Michaliny Bienkiewicz – sopran i Justyny Skoczek - fortepian

06.09.2018 – w południe, o godz. 12:00 przygotowano „Silesia najmłodszych” - koncert dla dzieci