NIEDZIELA legnicka

legnica


logo-niedziela

logo-niedzielatv

logo-niedzielafm

niedziela_mlodych_logo

e_niedziela

logo-niedziela-ksiegarnia

Niedziela-niezbędnik-katolika

logo_tecza
 

Wyszukiwarka

21. Silesia Sonas wystartowała

W poniedziałkowy wieczór, 3 września, w Jeleniej Górze, w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa, została zainaugurowana kolejna, 21. edycja Festiwalu Silesia Sonans.

 

Przybyłych uczestników powitał proboszcz parafii, ks. prał. dr Andrzej Bokiej, przypominając o miejscu w którym odbywać się będą w kolejne dni, poszczególne wydarzenia związane z tegorocznym Festiwalem. Podziękował też wszystkim, którzy włączyli się w jego tegoroczną organizację. Obecny zaś na koncercie wiceprezydent miasta Piotr Paczóski, podziękował ks. Bokiejowi, jako inspiratorowi tego wydarzenia, które zapoczątkowane zostało w Jeleniej Górze w 1998 r.

 

- Dziś, na inaugurację usłyszymy trio „Bastarda”. Będziemy świadkami podjęcia wątku pieśni średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra Wilhelma z Grudziądza żyjącego na przełomie XIV i XV wieku. To jeden z największych kompozytorów tamtego czasu – mówił ks. Bokiej przedstawiając członków zespołu.

 

Wspomniane trio „Bastarda”, to zespół powołany do życia przez klarnecistę Pawła Szamburskiego oraz wybitnych instrumentalistów - Tomasza Pokrzywińskiego na wiolonczeli oraz Michała Górczyńskiego na klarnecie kontrabasowym. Muzycy podjęli wątek muzyki średniowiecznej, a konkretnie pieśni i motetów Piotra Wilhelmiego z Grudziądza (1392 - ok. 1480) jednego z pierwszych kompozytorów tworzących na terenach Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej.

Muzycy posiłkując się metodą "viola bastarda", czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizując wokół średniowiecznych melodii - osiągnęli własny, oryginalny głos w interpretacji muzyki dawnej. Unikalne brzmienie klarnetu kontrabasowego w połączeniu z wiolonczelą nadaje głęboki, medytacyjny charakter utworów oraz mocną podstawę harmoniczną i rytmiczną dla ekspozycji tematów Piotra z Grudziądza.

Całość koncertu, była ubogacana komentarzami twórcy zespołu, do wykonywanych przez nich tego wieczoru utworów.

Uzupełnieniem pierwszego dnia Festiwalowego, był występ na zewnątrz kościoła artystów: Jorge Jimeneza - hiszpańskiego skrzypka specjalizującego się w muzyce wykonywanej w stylu i na instrumentach, na które została napisana, oraz DJ Slime’a (Sławomira Jeśko) – pochodzącego ze Świdnicy producenta i dj’a – od wielu lat reprezentanta polskiej sceny turntable’istycznej. Wystąpili oni z programem: Johann Sebastian Bach. Wariacje Goldbergowskie przekomponowane.

 

Kolejne dni przyniosą kolejne wydarzenia muzyczne;
 

04.09.2018 – o godz. 19:30 koncert organowy Dariusza Przybylskiego

 

05.09.2018 – o godz. 19:00 support: Diana Viktoria Cel skrzypce, Tomasz Śliwowski fortepian, Justyna Janik fortepian, oraz kwartet smyczkowy absolwentów PSM w Jeleniej Górze w składzie: Bartosz Czyżewski, Alicja Dąbrowska – skrzypce, Katarzyna Nowogrodzka – altówka, Michał Bień - wiolonczela

Natomiast o godz. 19:30 – koncert z udziałem Michaliny Bienkiewicz – sopran i Justyny Skoczek - fortepian

 

06.09.2018 – w południe, o godz. 12:00 przygotowano „Silesia najmłodszych” - koncert dla dzieci
O godz. 19:00 - support z udziałem Maksymiliana Wieczorka – gitara

O godz. 19:30 – występ zespołu „Musica Graciana”. Prowadzenie koncertu: Maksymilian Święch klawesyn – twórca zespołu

 

07.09.2018 – o godz. 19:30 Koncert Finałowy z udziałem: Simone Kermes – sopran, Capella Cracoviensis z dyrektorem zespołu Janem Tomaszem Adamusem - klawesyn/prowadzenie

 

Program koncertów dostępny na stronie: www.silesiasonans.pl

 

 

Tekst i foto: © ks. Piotr Nowosielski
logo-strona-diecezji

logo-www

tabs

radio+

 

Pielgrzymki w diecezji legnickiej


Polecamy

 

Reklama


Patronaty Medialne

 
      Z sercem plakat   
 

 
 
Redakcja edycji legnickiej Niedzieli
ul. Jana Pawła II nr 1,
59-220 Legnica;
tel. 76 72 44 152;
e-mail: legnica@niedziela.pl
WWW: niedziela.diecezja.legnica.pl.
Redakcja:
ks. Piotr Nowosielski – redaktor odpowiedzialny za edycję,
Monika Łukaszów – redaktor edycji,
ks. Waldemar Wesołowski – redaktor edycji
Redakcja w Częstochowie:
Katarzyna Woynarowska – opiekun edycji, tel. 34 369 43 16
e-mail: edycja.legnica@niedziela.pl