Floriański, Puławski a teraz Wrocławski

Psałterz – bo o nim mowa, a dokładnie o tzw. faksymile (dokładnej kopii) tzw. Psałterza Wrocławskiego, które wzbogaciło dziś (21 IX 2018) swoje zbiory wrocławskie Muzeum Miejskie. Dar został przekazany przez Guntera Tampe, dyrektora wydawnictwa Quaternio z Lucerny, specjalizującego się w tego typu wydawnictwach.

O zagmatwanej historii tego dzieła, u początku którego stoi jako jego fundatorka księżna Anna, żona księcia Henryka Pobożnego (mogło powstać w latach 1255-67), a na końcu jego obecność w The Fitzwilliam Museum w Cambridge (oryginał podarowany przez spadkobierców w 1950 r.), opowiedział dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia Maciej Łagiewski.

Dyrektor Wydawnictwa, przybliżył zaś obecnym na prezentacji Psałterza, sposób tworzenia kopi oryginału, zastosowanych metod i materiałów. Praca na tym dziełem, zawierającym na swoich prawie 300 stronach 28 całostronicowych miniatur, 10 dużych iluminacji i 168 malunków na marginesach, trwała 1,5 roku. Wykonano go w limitowanej ilości 680 egzemplarzy. Niektóre miejsca, instytucje, muzea, otrzymają go darmowo w ramach współpracy, a pozostała, większa część będzie w wolnej sprzedaży. Koszt obliczono na 8 tys. Euro.

Tak więc, Psałterz Wrocławski – choć na razie w formie faksymile - odnalazł swoje miejsce, w mieście, w którym miał powstać.