Dęby Męcińskie

Sto dębów na 100. lecie Niepodległości Ojczyzny. Takie hasło zjednoczyło mieszkańców parafii Męcinka, aby uczcić obchodzony w tym roku Jubileusz. W niedzielę 22 kwietnia br.,  pierwsze z tych drzewek zasadził legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk.

- Uczestniczyliśmy dziś w wydarzeniu, które przygotowuje do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Piękna inicjatywa, żeby posadzić 100 dębów na 100 lecie Niepodległości. Wiemy że dąb to jest symbol siły, to jest też symbol wieczności, więc nie zostały wybrane przypadkowo. Cieszę się że te drzewka mają też swoje imiona, które są przywołaniem i świętych i wspaniałych ludzi którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówił bp Marek Mendyk, po zasadzeniu pierwszego z drzewek, które nosi imię św. Jana Pawła II.

- Dąb jest bardzo szlachetnym, bardzo dostojnym drzewem – mówi o tej inicjatywie proboszcz parafii ks. dr Marek Kluwak - Jeśli mówimy o 100. leciu odzyskania Niepodłegłości, to ciężko byłoby sadzić jakieś mniej znaczące drzewa - choć nie chcę żadnego z nich umniejszać – ale dąb jednak symbolizuje potęgę, siłę, symbolizuje też żywotność naszego Państwa, które ma już ponad 1000 lat. Świętując 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, pokazujemy że po 123 latach niewoli, potrafiliśmy się podnieść. Jesteśmy więc narodem o naprawdę wielkim duchu, wielkiej sile i zaborcy nie byli w stanie nas zdławić. Dlatego wybraliśmy dąb, aby symbolizował tą obchodzoną rocznicę.

Zaplanowano, że pierwsze 3 dęby, będą posadzone przy każdym z kościołów należących do parafii. I tak pierwszy noszący imię św. Jana Pawła II, zasadzono przy kościele w Męcine. Kolejne dwa, będą posadzone przy kościołach w Piotrowicach i Chełmcu. Będą nosiły imiona: księdza kard. Stefana Wyszyńskiego i  ks. Jerzego Popiełuszki.

Następne 97 dębów, mają stworzyć „Aleję Niepodległości”. I tu, kandydatami mogą już być różne osoby związane z odzyskaniem niepodległości. Ale są warunki do spełnienia. 1. Ta osoba nie może być osobą żyjącą; 2. Nie może być osobą kontrowersyjną.

- Sadzenie dębów, ma nas bowiem łączyć, a nie dzielić, ma być wyrazem pamięci, uszanowania, a nie podziału – mówi ks. Proboszcz.

Uroczystość w Męcince, poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele parafialnym pod przewodnictwem bpa Marka Mendyka. Po niej, w sadzeniu dębu pomagali księdzu Biskupowi ks. Proboszcz, Wójt, Pomysłodawcy i przedstawiciele parafii. Każdy z zas uczestników uroczystości, mógł otrzymać Biało-Czerwoną Flagę Państwową,

Dęby w Alei, będą sadzone w dniu 2 maja.