Biskup legnicki odznaczony Krzyżem Sybiraków

- Jesteśmy zobowiązani do niesienia w sobie pamięci o tamtych wydarzeniach. Te prawdy przez wiele lat były przed nami zakrywane. Sybiracy cierpieli i ginęli na różne sposoby, jednak potrafili sprostać różnym zakusom i nie oderwać się od swojej tożsamości chrześcijańskiej, i patriotycznej i ludzkiej, mieli moc ze swoich korzeni – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. sprawowanej w intencji Sybiraków.

Legnickie uroczystości związane z obchodami Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły się 17 września, w dniu rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Ta data rozpoczyna również gehennę setek tysięcy polskich rodzin, które były zesłane na Sybir.

W tym dniu przed pomnikiem Zesłańców Sybiru zostały złożone kwiaty, zapalono znicze, oraz odbył się apel ofiar pamięci najazdu sowieckiego na Polskę.

Natomiast dziś w legnickiej katedrze w południe Biskup legnicki sprawował Mszę św. w intencji Sybiraków i ich rodzin. Spotkali się na niej Sybiracy z całego regionu. Obecny był także biskup pomocniczy Marek Mendyk, ks. prałat Władysław Jóźków – kapelan Sybiraków oraz księża z legnickich parafii. W Eucharystii uczestniczyły także poczty sztandarowe, przedstawiciele władz lokalnych władze oraz młodzież legnickich szkół.

W homilii Biskup Legnicki zwrócił się do Sybiraków: - Drodzy Sybiracy i wszyscy Ci, którzy na różne sposoby niesiecie w sobie konsekwencje tamtych niesprawiedliwości i wszyscy, którzy doświadczamy różnych krzywd, obyśmy mieli w sobie coś z tej przedziwnej mądrości, byśmy nie pozwolili się uwieść mirażom tego świata i wprowadzać porządek, który prędzej czy później niszczy drugiego człowieka.

Na zakończenie Mszy świętej pod tablicą upamiętniającą ofiary Sybiru znajdującą się w legnickiej Katedrze poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Druga część uroczystości odbyła się w Młodzieżowym Centrum Kultury. Tam bp Zbigniew Kiernikowski otrzymał honorową odznakę „Zasłużony dla Sybiraków”. - Ksiądz Biskup wpisuje się w grono tych ludzi, którym los narodu i ojczyzny nie jest obojętny. Wspiera tych, którzy swoje życie chcą traktować, jako służbę dla Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka – powiedział ks. Władysław Jóźków, kapelan Sybiraków.

– Jest nas coraz mniej, ale mimo to odwiedzamy szkoły, jeździmy na różne spotkania, gromadzimy pamiątki z okresu pobytu na Syberii, a wszystko po to, by opowiadać o losach naszych rodzin i ojczyzny, aby wśród młodego pokolenia nasza historia nie została zapomniana. A takie spotkanie jak to dzisiaj jest okazją do rozmowy o radościach i problemach dnia codziennego, a także do ciągle żywych wspomnień ludzi, którzy poznali, czym był pobyt na nieludzkiej ziemi – mówili Sybiracy.

Warto dodać, ze Sybiracy w tym dniu upamiętnili 100-lecie niepodległości, świętowali także 90-lecie powstania Związku Sybiraków i 30-lecie jego reaktywowania w Legnicy.

tekst i foto: Monika Łukaszów