73. rocznica wyzwolenia Stalagu VIIIA

Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura - Meetingpoint Music Messiaen - Zgorzelec-Görlitz, było 11 maja 2018 r., miejscem upamiętnienia 73 rocznicy wyzwolenia znajdującego się tu w okresie II wojny światowej Stalagu VIIIA.

Jeszcze przed atakiem na Polskę 1 września 1939 r. nazistowskie władze Niemiec rozpoczęły tworzenie obozów przeznaczonych w niedalekiej przyszłości dla jeńców wojennych. Planowano obozy dla oficerów (oflagi), dla szeregowców i podoficerów (stalagi) oraz obozy przejściowe (dulagi). Stalag VIIIA był jednym z 220 obozów jenieckich powstałych na terytorium Niemiec. Został on utworzony jako obóz przejściowy 26 sierpnia 1939 r. w Görlitz (obecnie Zgorzelec) i podlegał VIII okręgowi wojskowemu z siedzibą we Wrocławiu. Przybyli z końcem września 1939 r. pierwsi polscy jeńcy wojenni, zostali początkowo zakwaterowani w namiotach w dulagu i zmuszeni do pracy przy budowie stalagu.

Pierwsza część uroczystości, miała miejsce przy pomniku upamiętniającym jeńców tego obozu. Podczas II wojny światowej, do 8 maja 1945 r., kiedy obóz zlikwidowano, przeszło przez niego łącznie około 120 000 jeńców wojennych różnych narodowości, między innymi Polacy, Francuzi, Belgowie, Słowacy, Jugosłowianie, obywatele Związku Radzieckiego, Włosi, Amerykanie oraz żołnierze brytyjskich sił zbrojnych. Około 10 000 więźniów zmarło z powodu chorób, wycieńczenia, głodu, egzekucji (jeńcy radzieccy i włoscy), a także ciężkich warunków pracy. Jeńcy wojenni, byli bowiem wykorzystywani jako siła robocza w prawie wszystkich gałęziach przemysłu na terenie Görlitz i całego regionu.

Program uroczystości obejmował powitanie przybyłych gości przez Prezes Fundacji Kingę Hartmann-Wóycicką, spotkanie przed Pomnikiem z odegraniem hymnu państwowego, przemówieniami okolicznościowymi, modlitwą ekumeniczną, złożenie wiązanek kwiatów. Następnie w istniejącym tu od 2015 r. Europejskim Centrum  Pamięć, Edukacja, Kultura – odbył się koncert pamięci jeńców Stalagu VIII A, w wykonaniu  uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zgorzelcu.

W modlitwie ekumenicznej, naszą diecezję reprezentował i prowadził modlitwę, ks. kan. Maciej Wesołowski, dziekan dekanatu Zgorzelec.