100-lecie niepodległości w legnickiej Katedrze

– Nasza relacja do Ojczyzny rodzi się z naszej relacji do Boga. Naszym współczesnym wyzwaniem jest to, by zbliżać się do krzyża i nie nieść tylko własnych idei. To również podejmowanie takich działań, by budować wolny dom – mówił biskup legnickie Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w legnickiej katedrze.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się na legnickim rynku w południe, gdzie tłumy legniczan odśpiewały cztery zworki hymnu narodowego. Do zgromadzonych mieszkańców swoje słowo skierował biskup Kiernikowski wyjaśniając znaczenie słowa niepodległość.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w katedrze, gdzie po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęła się Msza św., w której uczestniczył także biskup senior Stefan Cichy, legniccy duszpasterze, siostry zakonne oraz przedstawiciele parlamentarzystów, władz lokalnych, ruchów i stowarzyszeń religijnych i patriotycznych, liczne poczty sztandarowe oraz rzesza wiernych.

W homilii bp Kiernikowski podkreślił, że w tym dniu towarzyszą wszystkim Polakom dziękczynienie i radość, modlitwa i zaduma.

Dalsze obchody święta niepodległości miały miejsce na legnickim rynku, gdzie przygotowano mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i starszych. Były występy grup dziecięcych i młodzieżowych, wspólne śpiewanie pieśni. Pokazy wojskowe i pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Więcej na stronie Radia Plus Legnic